7.sınıf türkçe parçada anlam testi

Temmuz 22 06:48 2017 Print This Article

5.Sınıf Paragrafta Anlam

TEBRİKLER.

5.Sınıf Paragrafta Anlam

Testini Başarıyla Tamamladınız.

Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%

Sizin Doğru Sayınız: %%SCORE%%

Başarı Yüzdeniz:  %%PERCENTAGE%%

Öğretmen Görüşü: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Şiirin kanatlarıyla, herkes tarafından duyulma ufkuna yükselen sözler, bütün hudutları aşarak her bucakta uçabilir; her milletle konuşabilir ve her gönüle bir zeytin dalı uzatabilirler. Yukarıdaki parçada vurgulanmak istenen asıl düşünce nedir?
A
Sözler şiir kalıbıyla her gönüle girebilir.
B
Tüm sınırlar şiirin büyülü dünyasıyla çizilir.
C
Şiir sadece sözcüklerle oluşturulur.
D
Her millet şiiri aynı şekilde anlar.
Soru 2
Küçük üslûp farklılıkları olmakla birlikte semti neresi olursa olsun, pazar esnafının ortak bir dili, aşağı yukarı birbirine benzeyen davranış biçimleri vardır. Şunu peşin peşin söyleyebiliriz: Pazar esnafı öyle sıradan, asık yüzlü, sessiz "satıcı" takımı değildir. İster zerzevatçı olsun, ister tuhafiyeci, çanak çömlekçi, oyuncakçı; pazarcıların tamamı neşeli, çığırtkan ve nükteci adamlardır. Ağızları laf yapar, kendi çaplarında iyi kötü bir şairdirler. Ortak bir dil geliştirmişlerdir aralarında. Paragrafa göre "pazarcılar" için hangisi söylenemez?
A
Ortak bir dil kullandıkları
B
Aynı davarnışı sergiledikleri
C
Son derece insancıl oldukları
D
İyi birer şair oldukları
Soru 3
Dağlarca'nın şiirleri şekil, içerik ve tür bakımından devamlı değişim göstermiş, şiirin özünde de değişmeler olmuştur. Başka şairlerin etkisinde kalmadığı gibi kendini tekrarlamaktan da kaçınmıştır. Bazen vezinli kafiyeli yazmış, bazen şekli hiçe saymış bazen soyut bir ufka yelken açmıştır. Şiirlerinin çoğunda felsefî bir bakışa yaslandığı görülür. Parçaya göre aşağıdakilerden hangisi Dağlarca'nın özelliklerinden biri değildir?
A
Şiirlerinde şekil ve içerik yönünden değişiklik yapmıştır.
B
Başka şairlerden etkilenmemiş, özgün kalmayı başarmıştır.
C
Şiirlerinde somut gerçekleri işlemiş faydalı olmaya çalışmıştır.
D
Şiirlerini ölçülü, kafiyeli yazdığı gibi ölçüsüz ve kafiyesiz de yazmıştır.
Soru 4
Şiirin kanatlarıyla, herkes tarafından duyulma ufkuna yükselen sözler, bütün hudutları aşarak her bucakta uçabilir; her milletle konuşabilir ve her gönüle bir zeytin dalı uzatabilirler. Parçada "bütün hudutlan aşmak" söz grubu ile asıl anlatılmak istenen nedir?
A
Çok kolay anlaşılmak
B
Engel tanımamak
C
Tüm gönüllere girmek
D
Her dilde anlaşılmak
Soru 5
işten güçten, mesaiden vakit bulup pazara çıktığınız olur mu bilmem. Oluyor da pazar esnafının hal ve hareketine, bağırış çağırışına dikkat etmiyor, alel acele dolaşıp ihtiyacınızı gördüğünüz gibi çıkıyorsanız, pazar alışverişi sizin için adamakıllı bir yük olur. Yok öyle yapmıyor; aheste dolaşıp satıcıları gözlüyor, pazarlıklara kulak kesiliyor, esnafın kendi aralarında atışmalarına, şakalarına, mallarını satmak için yaptıkları binbir renkli muzipliğe; söyledikleri şarkılara kafiyeli sözlere dikkat ediyorsanız, pazar gezmesinin alışverişten öte bir keyif verdiğini de keşfetmiş olmalısınız. Yukarıdaki parçadan çıkarılabilecek en kapsamlı yargı aşağıdakilerden hangisidir?
A
Pazarda esnafın hâl ve hareketlerini izlemek, insana alışverişten öte bir zevk verir.
B
Pazar alışverişini yaparken pazar esnafının hâl ve hareketlerine dikkat edilirse bu alışveriş keyifli hâle dönüşür.
C
Pazara alışverişten öte, pazar esnafının muzipliklerini seyretmek için gidilmelidir.
D
Pazar alışverişleri insanları çok yorduğundan kısa süreli olmalıdır.
Soru 6
Köyde ona "Kör Mustafa"derlerdi.Bir gözü sola doğru biraz kaymıştı. Sağ tarafının beyazı ile göz kapağı arasına ciğer kırmızısı bir et parçası oturmuştu. Böyle mi doğmuştur? Yoksa çocukken bir şey mi batmıştır? Bu sakat göz öteki gözden daha parlaktır; daha siyah, daha canlı, zekidir. Kör Mustafa, bahçelerde çalışır, gündeliğe gider, sarnıç sıvar, dam aktarır, kuyu kazar... Parçaya göre yazar anlatılan kişi için nasıl bir duygu içindedir?
A
Hayranlık
B
Kötümserlik
C
İyimserlik
D
Çalışkanlık
Soru 7
Zaman, gerçekleştirmeyi arzuladığınız her şey için en vazgeçilmez sermaye. Üretilemez, biriktirilemez, durdurulamaz ve her gün tüketilen sınırlı bir sermaye. Paragrafla ilgili aşağıdakilerden hangisisöylenemez?
A
Her gün tüketilen bir şeydir zaman.
B
Zaman, hiç bir şekilde durdurulamaz.
C
Zaman, yarınları hazırlayan bir araçtır.
D
Zaman, biriktirilemeyen bir sermayedir.
Soru 8
Küçük insanlar, insanları eleştirir, dedikodu yaparlar. Orta insanlar, günlük olayları konuşurlar. Büyük insanlar idealleri konuşurlar. Yukarıdaki parçadan aşağıdaki cümlelerin hangisi çıkarılamaz?
A
Konuşmak, insanı iyi bir yere getirmez.
B
İnsanları, eleştirenler küçük insandır.
C
İdealler konuşularak büyük insan olunur.
D
Konuştuklarımız kişiliğimizi ortaya koyar.
Soru 9
Bir şiir kitabını okurken, beni en çok ilgilendiren, şairin ruhu ve kişiliğidir. Hayaller, tasvirler, hikâyeler arasında ben bunu ararım. Şairler bazen uzun uzun çözümlemelerle kendilerinden sözederler; ama çoğu zaman, gerçek kimlikleri bu çözümlemelerde değildir. Orada oldukları gibi değil, olmak istedikleri gibi görünmeye çalışırlar. Kendilerini en doğru anlatan belgeler, zaman zaman kalemlerinden farkında olmadan kaçıveren kelimelerdir. Burada örtü yoktur; onların ruhlarıyla çıplak olarak karşılaşırsınız. Ama çoğunlukla da Parçada düşüncenin akışına göre son cümle aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
A
Kendini arayan bir ruhla karşılaşırsınız.
B
Sanatçının ruhu güzel şeyler fısıldar insana.
C
Sanatçının kendisini görmek mümkündür.
D
Bu ruh yerine bir hiç bulursunuz.
Soru 10
Ama yine de derim ki Göğsünün altında yok sandığın O küçük, o sıcacık şey çarptıkça Sevgiyi besleyen ırmaklar derinden de olsa akar Ve yeniden doğar özlenen "Güzel Dünya", Ben onu bekliyorum şimdi O güzel sonu, Umut güzel şeydir insanoğlu... Şairin asıl anlatmak istediği aşağıdakilerden hangisidir?
A
Güzel bir dünyaya mutlaka kavuşulacağı
B
Irmakların sevgileri beslediği
C
Özlemlerin temelinde sevginin bulunduğu
D
Yüreğimizin sevgi için çarpması gerektiği
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
10 tamamladınız.
Liste
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
Son
Geri dön

Paragrafta Anlam
Soru 1
Şiirin kanatlarıyla, herkes tarafından duyulma ufkuna yükselen sözler, bütün hudutları aşarak her bucakta uçabilir; her milletle konuşabilir ve her gönüle bir zeytin dalı uzatabilirler. Parçada “bütün hudutlan aşmak” söz grubu ile asıl anlatılmak istenen nedir?
A) Engel tanımamak
B) Her dilde anlaşılmak
C) Tüm gönüllere girmek
D) Çok kolay anlaşılmak

 

Soru 2
Köyde ona “Kör Mustafa”derlerdi.Bir gözü sola doğru biraz kaymıştı. Sağ tarafının beyazı ile göz kapağı arasına ciğer kırmızısı bir et parçası oturmuştu. Böyle mi doğmuştur? Yoksa çocukken bir şey mi batmıştır? Bu sakat göz öteki gözden daha parlaktır; daha siyah, daha canlı, zekidir. Kör Mustafa, bahçelerde çalışır, gündeliğe gider, sarnıç sıvar, dam aktarır, kuyu kazar… Parçaya göre yazar anlatılan kişi için nasıl bir duygu içindedir?
A) Kötümserlik
B) İyimserlik
C) Çalışkanlık
D) Hayranlık

 

Soru 3
Bir şiir kitabını okurken, beni en çok ilgilendiren, şairin ruhu ve kişiliğidir. Hayaller, tasvirler, hikâyeler arasında ben bunu ararım. Şairler bazen uzun uzun çözümlemelerle kendilerinden sözederler; ama çoğu zaman, gerçek kimlikleri bu çözümlemelerde değildir. Orada oldukları gibi değil, olmak istedikleri gibi görünmeye çalışırlar. Kendilerini en doğru anlatan belgeler, zaman zaman kalemlerinden farkında olmadan kaçıveren kelimelerdir. Burada örtü yoktur; onların ruhlarıyla çıplak olarak karşılaşırsınız. Ama çoğunlukla da Parçada düşüncenin akışına göre son cümle aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
A) Bu ruh yerine bir hiç bulursunuz.
B) Kendini arayan bir ruhla karşılaşırsınız.
C) Sanatçının kendisini görmek mümkündür.
D) Sanatçının ruhu güzel şeyler fısıldar insana.

 

Soru 4
Şiirin kanatlarıyla, herkes tarafından duyulma ufkuna yükselen sözler, bütün hudutları aşarak her bucakta uçabilir; her milletle konuşabilir ve her gönüle bir zeytin dalı uzatabilirler. Yukarıdaki parçada vurgulanmak istenen asıl düşünce nedir?
A) Şiir sadece sözcüklerle oluşturulur.
B) Tüm sınırlar şiirin büyülü dünyasıyla çizilir.
C) Her millet şiiri aynı şekilde anlar.
D) Sözler şiir kalıbıyla her gönüle girebilir.

 

Soru 5
Dağlarca’nın şiirleri şekil, içerik ve tür bakımından devamlı değişim göstermiş, şiirin özünde de değişmeler olmuştur. Başka şairlerin etkisinde kalmadığı gibi kendini tekrarlamaktan da kaçınmıştır. Bazen vezinli kafiyeli yazmış, bazen şekli hiçe saymış bazen soyut bir ufka yelken açmıştır. Şiirlerinin çoğunda felsefî bir bakışa yaslandığı görülür. Parçaya göre aşağıdakilerden hangisi Dağlarca’nın özelliklerinden biri değildir?
A) Şiirlerini ölçülü, kafiyeli yazdığı gibi ölçüsüz ve kafiyesiz de yazmıştır.
B) Şiirlerinde somut gerçekleri işlemiş faydalı olmaya çalışmıştır.
C) Başka şairlerden etkilenmemiş, özgün kalmayı başarmıştır.
D) Şiirlerinde şekil ve içerik yönünden değişiklik yapmıştır.

 

Soru 6
Zaman, gerçekleştirmeyi arzuladığınız her şey için en vazgeçilmez sermaye. Üretilemez, biriktirilemez, durdurulamaz ve her gün tüketilen sınırlı bir sermaye. Paragrafla ilgili aşağıdakilerden hangisisöylenemez?
A) Zaman, yarınları hazırlayan bir araçtır.
B) Zaman, hiç bir şekilde durdurulamaz.
C) Her gün tüketilen bir şeydir zaman.
D) Zaman, biriktirilemeyen bir sermayedir.

 

Soru 7
Küçük üslûp farklılıkları olmakla birlikte semti neresi olursa olsun, pazar esnafının ortak bir dili, aşağı yukarı birbirine benzeyen davranış biçimleri vardır. Şunu peşin peşin söyleyebiliriz: Pazar esnafı öyle sıradan, asık yüzlü, sessiz “satıcı” takımı değildir. İster zerzevatçı olsun, ister tuhafiyeci, çanak çömlekçi, oyuncakçı; pazarcıların tamamı neşeli, çığırtkan ve nükteci adamlardır. Ağızları laf yapar, kendi çaplarında iyi kötü bir şairdirler. Ortak bir dil geliştirmişlerdir aralarında. Paragrafa göre “pazarcılar” için hangisi söylenemez?
A) Aynı davarnışı sergiledikleri
B) Ortak bir dil kullandıkları
C) Son derece insancıl oldukları
D) İyi birer şair oldukları

 

Soru 8
Ama yine de derim ki Göğsünün altında yok sandığın O küçük, o sıcacık şey çarptıkça Sevgiyi besleyen ırmaklar derinden de olsa akar Ve yeniden doğar özlenen “Güzel Dünya”, Ben onu bekliyorum şimdi O güzel sonu, Umut güzel şeydir insanoğlu… Şairin asıl anlatmak istediği aşağıdakilerden hangisidir?
A) Güzel bir dünyaya mutlaka kavuşulacağı
B) Yüreğimizin sevgi için çarpması gerektiği
C) Irmakların sevgileri beslediği
D) Özlemlerin temelinde sevginin bulunduğu

 

Soru 9
işten güçten, mesaiden vakit bulup pazara çıktığınız olur mu bilmem. Oluyor da pazar esnafının hal ve hareketine, bağırış çağırışına dikkat etmiyor, alel acele dolaşıp ihtiyacınızı gördüğünüz gibi çıkıyorsanız, pazar alışverişi sizin için adamakıllı bir yük olur. Yok öyle yapmıyor; aheste dolaşıp satıcıları gözlüyor, pazarlıklara kulak kesiliyor, esnafın kendi aralarında atışmalarına, şakalarına, mallarını satmak için yaptıkları binbir renkli muzipliğe; söyledikleri şarkılara kafiyeli sözlere dikkat ediyorsanız, pazar gezmesinin alışverişten öte bir keyif verdiğini de keşfetmiş olmalısınız. Yukarıdaki parçadan çıkarılabilecek en kapsamlı yargı aşağıdakilerden hangisidir?
A) Pazar alışverişleri insanları çok yorduğundan kısa süreli olmalıdır.
B) Pazarda esnafın hâl ve hareketlerini izlemek, insana alışverişten öte bir zevk verir.
C) Pazara alışverişten öte, pazar esnafının muzipliklerini seyretmek için gidilmelidir.
D) Pazar alışverişini yaparken pazar esnafının hâl ve hareketlerine dikkat edilirse bu alışveriş keyifli hâle dönüşür.

 

Soru 10
Küçük insanlar, insanları eleştirir, dedikodu yaparlar. Orta insanlar, günlük olayları konuşurlar. Büyük insanlar idealleri konuşurlar. Yukarıdaki parçadan aşağıdaki cümlelerin hangisi çıkarılamaz?
A) Konuştuklarımız kişiliğimizi ortaya koyar.
B) İdealler konuşularak büyük insan olunur.
C) İnsanları, eleştirenler küçük insandır.
D) Konuşmak, insanı iyi bir yere getirmez.

view more articles

About Article Author

Hamit Biçer
Hamit Biçer

View More Articles
write a comment

1 Comment

  1. september
    Kasım 06, 16:23 #1 september

    Allah RAZI olsun sizden

    Reply to this comment

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.